Taneční klub Black&Wait


manažerka Markéta Čekanová: 724 317 539
marlex@centrum.cz

manažerka
Markéta Čekanová

tel.: 724 317 539 

marlex@centrum.cz

Taneční slovník

Foxtrot

Noblesní společenský tanec, který slaví stovku. Za jeho otce je považován herec Harry Fox. Legenda praví, že mu nedařilo najít partnerku, která by zvládla tančit obtížný two-step. Problém prý vyřešil šalamounsky: prostě taneční krok upravil tak, aby to dámy zvládaly a přidal dva „kulhavé kroky“. V meziválečném období byl foxtrot nejpopulárnějším rychlým tancem a s úspěchem dokázal konkurovat i bláznivému lindy hop, který se na stejnou muziku začal tancovat za války.

 

Cha-cha

Temperamentní latinskoamerický tanec, jehož domovinou je Kuba. Na konci čtyřicátých letech zachvátila USA doslova mambo horečka. Jenže tenhle tanec byl velmi náročný kvůli své rychlosti. A tak se jeho hudba začala hrát pomaleji – a na prahu padesátých let přišla na svět cha-cha. Jméno jí dalo slovo původem z Haiti. Tam výraz cha-cha označuje zvuk zvonku, na který se hrávalo při tamních tradičních tancích.

 

Charleston

První zmínky o charlestonu pocházejí už z roku 1903. O deset let později se objevil na jevištích v Harlemu a za dalších skoro deset let dobyl Broadway. Do Evropy jej v roce 1925 dopravila tanečnice Josephina Bakerová. Svým úchvatným tancem a malou banánovou sukýnkou rozpoutala doslova charlestonovou horečku. Charleston se vyvinul z blackbottomu, který prý vznikl tak, že černošští kluci napodobovali krávu přešlapující v hlubokém bahně.

 

Jive

Swingový tanec, jehož otcem byl starší jitterbug, přišel oficiálně na svět v roce 1944. Ale jeho rodokmen je mnohem a mnohem delší a zamotanější. Na začátku všeho byli nejspíš černí otroci přivezení do Ameriky. Vliv na něj měly ale i tance indiánů, boogie-woogie i mladší bratr rokenrol. V době svého nástupu na taneční parkety byl jive, podobně jako spousta jiných tanců, považován za příliš rychlý a hlavně nemravný. A tak ho celkem logicky tehdejší mládež používala jako výraz své revolty proti zkostnatělým dinosaurům rodičovské generace.

 

Letkis

Hit poloviny šedesátých let, později známý jen jako had, který se skáče na karnevalu nebo kolem půlnoci, když už je zábava pěkně rozjetá, je původem z Finska. Jde o tamní lidový tanec ze skupiny takzvaných východních polek. Když před padesáti lety dobyl svět, objevila se v něm řada párových a veskrze plesových figur, které jsou už dnes vesměs zapomenuty.

 

Mazurka

Společenský tanec pro všechny, kdo se nemíní tancem uštvat a zapotit. Tančí se v neobvyklém držení pán za dámou a pokud se jí věnuje větší skupina tanečníků, je možné partnerku na konci každé figury poslat za sebe. I mazurka je lidový tanec z rodu polek a svého času ji tančila i Francie či Itálie.

 

Polka

Jediný celosvětově známý společenský tanec, který má v rodném listě jako místo narození uvedené Čechy. A rok asi 1830. Vypráví se, že si k písničce Strejček Nimra začala poskakovat jistá služka Anna Chadimová. Původně se ovšem tenhle tanec jmenoval maděra. Později se mu, kvůli dvoučtvrtečnímu, tedy polovičnímu, rytmu začalo říkat půlka. Tento název byl ještě později, nejspíš jako výraz sympatií k národně utlačovaným Polákům, změněn na polku. Ať už je ovšem pravda jakákoli, jisté je, že už v roce 1840 se polka běžně hrála i ve Vídni a že skladby v tomto rytmu skládal i Bedřich Smetana či Johann Strauss starší.

 

Rokenrol

Rok narození: 1955. Země: USA. Otec: Lindy hop. Takhle jednoznačným rodným listem se kromě rokenrolu snad žádný jiný tanec pochlubit nemůže. Taneční pohyby dvacátého století se zrychlovaly, přibývaly čím dál bláznivější a náročnější figury. Symbol válečných let, lindy hop, se proměnil v boogie-woogie. A pak přišel Bill Halley s hitem Tanec kolem hodin – a to vám byl tanec! Narodil se rokenrol!

 

Tango

Vášnivý standardní tanec, jehož kořeny směřují do Argentiny a Uruguaye, kde vznikl ve druhé polovině devatenáctého století. Jeho soutěžní podoba ovšem pochází z elegantní anglické verze. Proto vlastně dnes existují tanga dvě: běžně tančené takzvané ballroom tango a tango argentinské. Ačkoli pro úplnost budiž řečeno, že tu je ještě finské tango a tango filipino a že argentinské tango se dělí na dalších skoro deset podskupin.

 

Valčík            

Doyen mezi současnými společenskými tanci spatřil světlo tanečních sálů už v roce 1787. Byl vůbec prvním tancem, který se tančil v těsném držení, což bylo v tehdejší společnosti převratem a vyžadovalo to i změnu dámské garderoby: pro sukně s mnoha spodničkami tu nebylo místo. Valčík vznikl v Alpách, kde se vyvinul z lidového rakouského lendleru a německého deutscheru. Divadelní premiéru měl roku 1787 v opeře Vincenta Martina Una cosa rara a ihned se stal velice populární.

 

Waltz

Uhlazený standardní tanec, jehož rodištěm je Anglie. Zrodil se na počátku dvacátého století z amerického tance boston a rakouského otce valčíku, ländleru. První standardizovaná verze tohoto tance byla popsána v roce 1929. Tehdy měl ovšem jen velmi málo figur. S léty se však vyvíjel, a tak dnes si ho mohou tanečníci opravdu vychutnat v řadě rozmanitých variací.