Taneční klub Black&Wait


manažerka Markéta Čekanová: 724 317 539
marlex@centrum.cz

Plesový dress code páni

Páni v zásadě vystačí s jedním kvalitním oblekem. Pokud ovšem pro ně není účast na prestižních společenských akcích takříkajíc denním chlebem. V tom případě budou muset investovat do širší palety zahrnující i smoking. Na ples by měli pánové oblékat kvalitní tmavý oblek, tedy kalhoty, sako, košili s dlouhým rukávem a případně vestu.

motýlek a kravata

Kdo chce vypadat elegantněji, doplní jej motýlkem. Většinou jej zakoupíte již uvázaný. Pokud si ho chcete uvázat sami, návod naleznete například na www.kravaty-vazani.cz/navod/vazani-motylka-motylek

Ovšem postačí i kravata. Pro její užití platí několik základních pravidel:

·         kravata (i ostatní případné doplňky) musí ladit s oblečením partnerky

·         dbejte na perfektně provedené uvázání kravaty - šikovné návody na různé typy uzlů najdete například na www.jakvazatkravatu.cz/vazani-uzlu

·         přednost dávejte kravatě hedvábné, kvalitně šité, s decentním vzorem hodícím se k obleku

  

boty

Boty na ples by měly být elegantní a kvalitně provedené v barvě ladící ke společenským šatům (obvykle o 1-2 odstíny tmavší než kalhoty). Tmavé by měly být i ponožky. Pokud na plesech tancujete, zvolte raději koženou podrážku s dobrým skluzem, která zároveň poskytuje dostatečnou stabilitu.

Nepodceňujte ani správné šněrování! Možná se vám líbí různé výstřelky v podobě divokého křížení tkaniček připomínajícího ruční práce, ale k formálnímu outfitu se absolutně nehodí. Ať už máte boty zvané oxfordky, tedy s uzavřeným šněrováním, nebo derby, tedy se šněrováním otevřeným, vždy mějte tkaničky provlečené do příčných rovnoběžek. A dejte pozor i na to, aby se vám příliš stažená bota nezačala podivně krčit. 

 

kapesníček

Noblesním doplňkem pánského společenského úboru je kapesníček. Ten by měl ladit s kravatou či motýlkem a měl by být správně složený. Postup různého skládání naleznete například na https://chovani.eu/jak-slozit-kapesnik-do-kapsy-saka/c976

 

vysoká škola společenského odívání: smoking

Smoking je oblek téměř výhradně černý (výjimečně barvy půlnoční modři), proto i motýlek se k němu nosí jedině černý. Kapesníček pak bývá bílý, dnes etiketa povoluje i barevný. Do klopy si pánové mohou vetknout bílý nebo červený karafiát. Kravata je do smokingu absolutně nepřípustná!

Stejně tak se ke smokingu zcela nehodí opasek do kalhot. Pro překrytí přechodu mezi páskem kalhot a košilí se doporučuje smokingový pás (cummerbund, španělský pás). Zapíná se tak, aby sklady byly otevřenou částí nahoru. Barva pásu musí odpovídat barevnosti motýlka.

Košile do smokingu musí být bílá se stojáčkem a s krycím lemem přes knoflíčky. Pokud ho nemá, měla by mít odzobné knoflíčky či ozdobně pojednanou légu. V přední části košile může mít sámky. Rukávy se musí zapínat na manžetové knoflíky. Ty je třeba vybírat s ohledem na barvu a materiál ostatních doplňků - hodinek, případně náramku či výrazného prstenu. Mimořádně slavnostní události si zaslouží manžetové knoflíky lesklé, s třpytivými kamínky.

Smoking může doplňovat smokingová vesta. Ta je černá, s hlubokým vykrojením ve tvaru U nebo V a se šálovými klopami.

Smokingové kalhoty jsou černé s lampasem nebo hladké. Boty ke smokingu by měly být šněrovací lakýrky.

Chcete-li doplnit svůj slavností oděv kloboukem, pak ke smokingu jedině černý homburg. To je plstěný klobouk s vyšší korunou a středně širokou krempou, jejíž konce jsou zatočeny nahoru do ruličky. Je vyztužen a na vrcholu koruny je vytvarována podélná rýha.